Szent Szörnyetegek – Maszkok 


Szent Szörnyetegek
A szent szörnyetegek című darabot Cocteau a második világháború nyomasztó légkörében írta, a magyarországi ősbemutató a Nemzeti Színház Kamaraszínházában történt, 1945. október 4-én. A rendező Ráday Imre volt, Esther szerepében Bajor Gizit láthatta a közönség. Azóta ezt a finoman rajzolt lélektani drámát már jó néhányszor láthatta a közönség, az ország különböző színházaiban.
A Nemzeti Színház újból színpadra vitte a darabot Dér András rendezésében.
Színházi kellékek – Maszkok
A 3D technológia adta lehetőségek jóval megkönnyíthetőbbé teszik egy adott arc digitalizását és megformázását. Az elmúlt években a színészeknek órákon át kellett fesztelen arcal ülve megvárniuk míg egy maszkmester mintát vesz arcukról. A procedura bonyolult és időígényes volt.
A 3D szkennelés segítségével ez az időtartam töredékére lecsökkenhető.
Egy arc szkenneléséhez összesen10 percre van csak szükség. A lehető legtökéletesebb forma eléréséhez több féle 3D szkennere használata ajánlott.
Hogyan készült:
A maszkok elkészüléséhez elsőként az arcok kerültek digitalizálásra 3D szkennerek segítségével. A virtuális állományt különböző grafikai programok segítségével dolgoztuk ki. Az így elkészült 3D modell, CJP azaz színes poros nyomtató segítségével nyerte el végleges formáját. A maszkok jelenleg a színdarab fontos kellékei.
Másik előnye egy ilyen maszk elkészítésének, a sokszorosíthatóság. Tehát ha egy maszk tönkremegy vagy elhasználódik, nincs szükség az egész folyamat megismétléséhez, mint a gipsz maszkok esetén. A meglévő kidolgozott 3D modellek bármikor újra nyomtathatóak, nyomtatásra készen tároljuk.